Ukr Rus Eng
Розділи сайту
Партнери
Рекомендовані матеріали
Рекомендована продукція

Важливе для клієнта при виборі поліграфолога

На створення цього розділу нас підштовхнуло бажання допомогти потенційним клієнтам, які обмірковують можливість скористатися поліграфологічними послугами, уникнути негативного досвіду з поліграфологами-шарлатанами.

Нам відомі факти наруги над наукою й мистецтвом психофізіологічної детекції брехні з боку шарлатанів. Тому, ми хочемо поділитися інформацією відносно того, на що повинна звертати увагу людина при пошуку поліграфолога.

Знайти професійного поліграфолога справа непроста. У Ваших руках Ваша особиста доля або доля іншої людини. Не лініться й зробіть свою "домашню роботу", тобто дослідження; зателефонуйте в навчальний заклад чи поліграфологічне об'єднання й обов'язково наведіть довідки про поліграфолога, який Вас інтересує, його історію, репутацію та зажадайте документальне підтвердження відповідності дійсності наданої ним інформації. Одна шахтарська приказка дохідливо говорить: "Хочеш жити - намагайся думати!". У поліграфологічному контексті це означає, що якщо Ви, наприклад, не здійснювали злочин та хочете довести свою невинність, щоб залишитися на волі, думайте й аналізуйте, хто Вас перевірятиме на поліграфі – оскільки від кваліфікації поліграфолога залежить Ваша доля.


Який детектор брехні використовує поліграфолог?
Коли справа стосується людської долі – свободи або її позбавлення, життя й смерті, критичним чинником обстеження на поліграфі (детекторі брехні) є його точність. Ринкові сили вказують на те, що найточнішими та найнадійнішими у світі є поліграфи виробництва американської компанії Lafayette Instrument Company. Ця компанія, що випустила свій перший детектор брехні на початку 1950-х років – світовий лідер в області виробництва й продажу поліграфів. Лише поліграфи Lafayette Instrument Company забезпечують 100% точність поліграфологічної перевірки, тому їм віддають перевагу поліграфологи 90 країн, в яких використовується поліграф. Не випадково частка світового ринку поліграфів Lafayette Instrument Company (LX4000-SW, LX5000-SW, PCASS) досягає 90 відсотків.

Ким у світі акредитований цей детектор брехні?
Лише поліграфологічна апаратура виробництва американської компанії Lafayette Instrument Company загальновизнана й затверджена всіма провідними міжнародними асоціаціями поліграфологів, у тому числі, Міжнародною лігою поліграфологів та Американською асоціацією поліграфологів – першим і найбільшим у світі професійним об'єднанням поліграфологів.

Випускником якого поліграфологічного навчального закладу є поліграфолог?
Американський поліграфологічний афоризм мудро свідчить: "Поліграф (детектор брехні) настільки хороший, наскільки хороший поліграфолог". Цей афоризм коректно підказує, що якщо Вас тестуватиме поліграфолог-шарлатан з примітивним рівнем поліграфологічної освіти, це поставить під загрозу об'єктивність результату поліграфологічної перевірки, яким би досконалим не був сам поліграф. Природно, висока якість поліграфологічної освіти сприяє формуванню висококласного поліграфолога. Усім відомо, що найкращу освіту у світі надають американські вищі учбові заклади, що займають перші місця у світових рейтингах ВНЗ. Ситуація з поліграфологічною освітою ідентична. Найкращі світові фахівці поліграфа здобули освіту в США - батьківщині поліграфа, країні з майже 100-річними традиціями, досвідом і досягненнями в області детекції брехні. Отже, на даний момент, ми рекомендуємо поліграфологів з американською освітою. Про це детальніше в додатку - нижче.

Акредитований поліграфологічний навчальний заклад, що випустив поліграфолога, загальновизнаною міжнародною асоціацією поліграфологів?
Акредитація свідчить про те, що програма поліграфологічного навчального закладу має міжнародне визнання, а її випускники будуть затребувані на глобальному ринку праці. Ми рекомендуємо поліграфологічні навчальніі заклади, акредитовані авторитетними міжнародними об'єднаннями поліграфологів, як Міжнародна ліга поліграфологів, Американська асоціація поліграфологів.

Може поліграфолог пред’явити диплом чи сертифікат про освіту?
У зв'язку з тим, що, на жаль, на пострадянському просторі поширений обман стосовно освіти, радимо, людині, яка займається пошуком кваліфікованого поліграфолога, переконатися в тому, що поліграфолог має сертифікати або дипломи про освіту, сертифікати, що підтверджують проходження ним курсів підвищення кваліфікації і т.д. Для підтвердження достовірності дипломів, сертифікатів і інших документів, досить звернутися у відповідні поліграфологічні навчальніі заклади й асоціації.

Дистанційна форма підготовки чи навчання?
Радимо уникати "поліграфологів", що здобули дистанційну поліграфологічну освіту. Цей тип підготовки "поліграфологів" має російське походження, і його засуджують професійні поліграфологи з усіх країн світу, у тому числі Росії. Як би Ви себе відчували під скальпелем хірурга з дистанційною освітою і практикою? Приблизно з таким же рівнем страху Ви повинні почувати себе в кріслі "дистанційного або віртуального" поліграфолога.

Проходить поліграфолог щорічні обов’якові курси підвищення кваліфікації?
Кваліфікований поліграфолог повинен рости, розвиватися, еволюціонувати професійно. Світ технологій міняється дуже швидко і справжнім фахівцям треба встигати пристосовуватися до змін. Завданням курсів підвищення кваліфікації поліграфологів є підтримка й підвищення рівня спеціальних знань і професійних навичок, які мають професійні поліграфологи. Наприклад, члени авторитетної Міжнародної ліги поліграфологів зобов'язані підтримувати свій рівень знань і навичок, беручи участь у щорічній програмі Міжнародної ліги поліграфологів по підвищенню кваліфікації. Після успішного завершення цієї програми, членові Міжнародної ліги поліграфологів видається відповідний підтверджувальний сертифікат. Запитайте Вашого поліграфолога, чи підвищує він регулярно свою кваліфікацію та зажадайте документального підтвердження. Радимо також уточнити достовірність цього документу у відповідній організації.

Чи є поліграфолог членом будь-якого міжнародного професійного об’єднання поліграфологів?
Щоб досягти успіху у сфері психофізіологічної детекції брехні, поліграфологу треба мати найвищу кваліфікацію, і в усьому світі фахівці поліграфа з найвищою кваліфікацією є членами міжнародних професійних об'єднань. Коли клієнт має справу з членом авторитетного міжнародного професійного об'єднання поліграфологів (наприклад, Міжнародна ліга поліграфологів, Американська асоціація поліграфологів), є гарантія, що ця людина пройшла відповідне навчання та є професіоналом-практиком. Бездоганна професійна поведінка – лише одна з характеристик поліграфологів таких структур. Природно, що кваліфіковані поліграфологи можуть надати поліграфологічні послуги найвищої якості. Члени об'єднань підтвердили свої професійні можливості, пройшовши складну учбову програму в аккредитованих асоціаціями поліграфологічних навчальних закладах, і маючи належний практичний досвід. Окрім того, члени цих об'єднань зобов'язані підтримувати свій рівень знань і навичок, беручи участь у програмах по підвищенню кваліфікації поліграфологів. Професійні поліграфологічні асоціації вимагають, щоб члени, які надають поліграфологічні послуги, дотримувалися певних норм (кодексу етики й стандартів практики), що захищають споживачів цих послуг. Члени професійних поліграфологічних об'єднань піддаються контролю з боку співробітників цих структур з метою оцінити, чи дотримується член відповідних правил, норм і стандартів.

Чи має поліграфолог математичні алгоритми обрахунку поліграм для комп’ютерного поліграфа? Якщо так, то які й як часто обновлює програмне забезпечення?
Практично усі поліграфологи з американською освітою аналізують поліграми, записані в ході поліграфологічного обстеження, вручну, іноді використовуючи спеціальну лінійку, як, наприклад, навчили нас у Чиказькому поліграфологічному інституті, США. Після завершення ручного обрахунку поліграм, поліграфологам рекомендується звірити отримані результати з висновками низки валідних комп'ютерних математичних алгоритмів обрахунку поліграм. Це підстраховувальний або допоміжний варіант, але повністю покладатися на автоматику поліграфологу не рекомендується. Американська компанія Lafayette Instrument Company пропонує валідні й найнадійніші у світі математичні алгоритми обрахунку поліграм та очолює створення нових. Оскільки нові версії пропонують корисні функції, спрямовані на максимізацію точності обстеження, рекомендуємо переконатися в тому, що поліграфолог регулярно оновлює програмні продукти.

Скільки років працює поліграфологом і скільки реальных поліграфологічних тестів провів?
Існує пряма залежність між стажем поліграфолога та його професійним досвідом (кваліфікацією, упевненістю). Природно, поліграфолог, що провів тисячі поліграфологічних перевірок, має конкурентну перевагу над новобранцями й менш досвідченими колегами. Ми згодні з деякими американськими колегами, які стверджують, що поліграфолог дозріває або досягає оптимального рівня професійної майстерності після 5-7 років роботи з поліграфом і не менше трьох (3) тисяч поліграфологічних обстежень.

Чи є у поліграфолога калібратор для калібрування поліграфа? Коли поліграфолог останній раз калібрував свій поліграф і де?
Як і більшість вимірювальних приладів, поліграф (детектор брехні) в обов'язковому порядку повинен регулярно калібруватися, оскільки об'єктивність результату поліграфологічного обстеження значною мірою залежить від точності поліграфа. Про це детальніше в додатку - нижче.

Які ціни на свої послуги виставив поліграфолог?
Пам'ятайте, що якісні поліграфологічні послуги не можуть бути дешевими. Якщо поліграфолог демпінгує на ринку поліграфологічних послуг, це може вказувати на ряд недоліків в його професійній діяльності, яких необхідно уникати (наприклад, неповноцінна поліграфологічна освіта або його повна відсутність; відсутність досвіду, офісу, високоякісної апаратури; невміння спілкуватися з людьми; нездатність управляти бізнесом; остання спроба уникнути банкрутства). З іншого боку, професійний поліграфолог регулярно вкладає час і гроші у свою поліграфологічну освіту (курси підвищення кваліфікації, членство в міжнародних професійних об'єднаннях, професійна література), поліграфологічний офіс, сучасну апаратуру, програмне забезпечення й заслуговує віддачі від цих інвестицій. Справжній експерт знає собі ціну, яка відповідає якості, а вартість відповідає цінності.

Чи є у поліграфолога спеціально обладнаний поліграфологічний офіс? Якщо є, як він виглядає з точки зору порядку й професіоналізму?
Згідно прикладної психології, переважання порядку, смаку, затишку в зовнішньому середовищі, гармонії в соціально-психологічній екології об'єкту свідчить про порядок у душі поліграфолога, його організованості й самодисципліні. З точки зору провідних світових професійних об'єднань поліграфологів, встановлені стандарти конфігурації приміщень або офісів, в яких проводяться тестування або обстеження на поліграфі (детекторі брехні). Наприклад, ідеальний поліграфологічний офіс серйозної поліграфологічної компанії повинен знаходитися в атономному приміщенні (не в підвалі, не в оточенні інших офісів різного профілю діяльності, що створюють сторонні шуми, відволікаючі обстежуваного), мати приймальню (кімнату очікування), кімнати (відповідного метражу), в яких проводяться обстеження, кімнати для аналізу поліграм, бібліотечно-музейне приміщення. Підлога екзаменаційних кімнат має бути покритою ковроліном для поглинання шуму, стіни – звукоізольовані від зовнішнього й внутрішнього шуму, адекватне освітлення без сліпучого блиску. Цей же офіс має бути укомплектований спеціальними поліграфологічними кріслами з регульованими підлокітниками й прямою спинкою. Ці крісла повинні розміщуватися на протилежній стороні від столів поліграфологів. Стіна, обличчям до якої сидить обстежуваний в поліграфологічному кріслі, має бути вільною від яких-небудь відволікаючих чинників. Ні в якому разі не можна саджати суб'єкта, що перевіряється на детекторі брехні, обличчям до вікна (цю грубу помилку допускають поліграфологи з неамериканською освітою). В офісі також має бути туалет з умивальником. Суб'єкт повинен мити руки до початку перевірки, щоб змити жири та ін., здатні погіршити діяльність потової залози на пальцях руки обстежуваного. Температура в кімнаті, в якій проводиться обстеження, повинна регулюватися та знаходитися в діапазоні від 18°C до 25°C з метою забезпечення ідеального запису кожногальванічної активності суб'єкта.

Чи є в поліграфолога спеціальне поліграфологічне крісло?
Використання поліграфологічного крісла є украй важливим чинником підвищення точності обстежень на детекторі брехні. Спеціальне поліграфологічне крісло вже близько 70 років є стандартним компонентом кожного поліграфологічного офісу в США. Пряма спинка крісла покращує дихальні патерни обстежуваного. Завдяки оптимальній конструкції крісла, манжета, закріплена на руці суб'єкта, не торкається грудної клітки, що дозволяє уникнути перешкод, обумовлених диханням, на сердечні криві, максимізувавши тим самим отримання результату обстеження вищої точності. Поліграфологічне крісло також дозволяє: розміщення на сидінні й підлокітниках сенсорів рухів тіла й рук суб'єкта для виявлення контрзаходів або протидій; легкий доступ поліграфолога до датчиків або сенсорів на тілі суб'єкта; безперешкодний огляд суб'єкта поліграфологом; запис з максимальною амплітудою пульсу незалежно від використовуваної манжети; поліпшення стабільності електродів, закріплених на пальцях тестованих осіб та ін. Усе це розроблено з метою мінімізації артефактів та максимізації точності обстежень з використанням поліграфа. Про це детальніше в додатку - нижче.

Чи є у поліграфолога сенсори рухів тіла, рук, ніг?
Нині більшість поліграфологів світу використовують сенсори рухів тіла, рук, ніг в якості аксесуара до поліграфа з метою мінімізації артефактів і максимізації точності поліграфологічних обстежень. Використання цієї апаратури є однією з вимог стандартів практики провідних міжнародних об'єднань поліграфологів. Ці сенсори застосовуються для реєстрації рухів обстежуваних з метою виявлення й попередження спроб протидії (спроби вплинути на результат перевірки на детекторі брехні) з боку обстежуваного.

Чи є у поліграфолога плетизмограф?
Фотоелектричний плетизмограф для комп'ютерного поліграфа - пальцевий сенсор, використовуваний для виміру відносних змін об'єму крові пульсу, що швидко відбуваються. Використання плетизмографа, хоча й не вимагається, схвалене та рекомендоване низкою поліграфологічних об'єднань (наприклад, Міжнародною лігою поліграфологів). Цей плетизмограф продукує високоякісні криві й озброює поліграфолога додатковою "зброєю", що полегшує процес психофізіологічної детекції брехні.

На скільки професійно виглядає поліграфолог?
Ми приєднуємося до думки відомих американських поліграфологів відносно важливості зовнішнього вигляду поліграфолога з точки зору підтягнутості, охайності, акуратності. Вони стверджують, що підтягнутість, зібраність, охайний зовнішній вигляд та акуратність свідчать про розвинені вольові якості, внутрішню організованість, самоконтроль, самодисципліну, самоповагу й психічне здоров'я поліграфолога. З іншого боку, недбалість або неохайність зовнішнього вигляду поліграфолога (включаючи великий живіт, надмірну вагу…) вказує на можливі відхилення від прийнятих соціальних норм, "опущеність" особи, провали в тайм-менеджменті й самодисципліні. Доцільно звернути увагу на зуби, волосся в носі й вухах, нігті, туфлі, комір сорочки, костюм, зачіску й підтягнутість поліграфолога. Якщо поліграфолог не здатний ефективно управляти собою і своїм часом, де гарантія, що він здатний успішно управляти своїм поліграфологічним бізнесом? Із цього приводу, один мудрий французький письменник сказав: "Як можна управляти іншими, якщо не знаєш, як управляти самим собою"?!. Про це детальніше в додатку – нижче.

Манера спілкування поліграфолога з клієнтами й обстежуваними?
Пам'ятайте, що клієнт найвища цінність будь-якого бізнесу; він заслуговує поваги, цивілізованого відношення, особливої уваги й часу поліграфолога. Якщо людина, що називає себе поліграфологом, поводиться нахабно, агресивно, непрофесійно, грубо, по-хамському по відношенню до Вас, рекомендуємо Вам встати й піти. На жаль, на пострадянському просторі багато "поліграфологів" з неамериканською освітою й нелюдськими цінностями влаштовують тортури для обстежуваних, погрожують і грублять їм, кричать на них. Їх питання про особисте життя, орієнтацію іноді граничать з хамством. Не це поліграфологи, а бур'яни-паразити, що засмічують сферу психофізіологічної детекції брехні.

Поліграфолог має статус повноправного поліграфолога?
Для набуття статусу повноправного поліграфолога, кандидат має бути випускником акредитованого поліграфологічного навчального закладу й провести певну кількість обстежень. Наприклад, Міжнародною лігою поліграфологів (МЛП) встановлена кількість 900 якісних бездоганних тестів. Поліграфолог повинен надати оригінали поліграм членам ради директорів і вченій раді поліграфологічної інституції випускника для аналізу на відповідність вимогам МЛП. У разі успіху, поліграфологу присвоюється звання повноправного поліграфолога з врученням відповідного сертифікату, згідно якого, фахівець має право називатися - "поліграфолог судової психофізіології".

Поліграфолог має професійні нагороди?
Професійні нагороди свідчать про досвід фахівця поліграфа, успішність кар'єри, послідовний розвиток як експерта, визнання заслуг у професійній діяльності, пов'язаній зі сферою психофізіологічної детекції брехні.

Скажи мені, хто твій партнер, і я скажу, хто ти.
Оточення відіграє важливу роль в успіху людини або компанії. У США ми не раз чули від успішних осіб: "Хочете бути успішним, оточуйте себе успішними людьми". У нас частіше можна почути: "Якщо ти хочеш злетіти як орел, не оточуй себе індичками", а в бізнесі говорять: "Скажи мені, хто твій партнер, і я скажу, хто ти". На наш погляд, дуже важливо уточнити наступне про поліграфолога й компанію, яку він представляє: з ким він і компанія розвиває партнерство, співпрацює, створює альянси і т.д. Наприклад, наш успіх (компанія "АРГО-А" - лідер в області детекції брехні в Європі) є результатом співпраці з найбільшими й авторитетними міжнародними компаніями та професійними об'єднаннями, серед яких треба відзначити Lafayette Instrument Company, Chicago Polygraph Institute, International League of Polygraph Examiners, American Polygraph Association, Argo-A Security, Winkelmann, LRAD Corporation. Наше партнерство з цими й іншими визнаними лідерами, що цінують власну репутацію та імідж, підказує логічно мислячому клієнтові, що з нами можна і слід вести справи.

Присутність поліграфолога у ЗМІ?
Присутність поліграфолога (чи компанії, яку він представляє) в засобах масової інформації може служити додатковим параметром, що дозволяє клієнтові визначити рівень надійності, авторитетності, репутації, престижу, професіоналізму поліграфолога. Сильна присутність поліграфолога в комунікаційному просторі (статті в журналах, газетах, Інтернет-виданнях, участь у радіо й телепередачах, що відносяться до теми детекції брехні) вказує на позитивну репутацію та визнання поліграфолога, як надійного й кваліфікованого ділового партнера.

Наявність професійної бібліотеки, колекції, фотогалереї?
Якщо поліграфолог має професійну поліграфологічну бібліотеку й фотогалерею, колекцію антикварних поліграфів, це індикатор відданості поліграфолога своїй професії, того, що для нього психофізіологічна детекція брехні не просто короткострокове захоплення, а покликання, місія, призначення. Такий поліграфолог має серйозний підхід до своєї професії й має намір надовго в ній закріпитися, залишитися та мати успіх. У нього є націленість на створення й розвиток довгострокових або довічних стосунків із партнерами, клієнтами (замовниками послуг) та ринком у цілому. З таким поліграфологом можна й варто вести справи.

Наявність сайта в поліграфолога?
Наявність професійного сайту вигідна, престижна й свідчить про сучасний рівень підходу до бізнесу, солідності поліграфолога, турботи про клієнтів. Сайт потрібний серйозному поліграфологу, як і хороший костюм, візитівка, бізнес офіс. Це віртуальний офіс, який потрібний потенційним клієнтам, партнерам, колегам. Крім того, сайт, що містить архів регулярно оновлюваних новин, як наприклад розділ "ЗМІ про АРГО-А", служить джерелом знань, цікавої й корисної інформації для всіх учасників поліграфологічного ринку. У нас вже сформована база постійних лояльних читачів, що свідчить про цінність послуг, що надаються нами, продукції, інформації.

Якими поліграфологічними методиками користується поліграфолог? Чи є вони валідні?
Рекомендуємо клієнтові попросити поліграфолога назвати всі поліграфологічні методики в його арсеналі, а потім уточнити якими міжнародними поліграфологічними об'єднаннями акредитовані ці методики. Ми впевнені в ефективності й надійності американських поліграфологічних методик, оскільки вони валідні, науково-обгрунтовані, апробовані науковими закладами, державними агенціями, правоохоронними органами, авторитетними поліграфологами світу. На жаль, на пострадянському просторі, почали з’являтися гібриди чи мутанти американських методик, які схожі на американські, але зіпсовані й, тому, небезпечні. Нам часто доводиться аналізувати поліграми поліграфологів-шарлатанів, і нас шокує повна відсутність розуміння вибору найдоречнішої методики для використання в певній ситуації, що розслідується. Навіть при адекватному виборі методики, вони її часто спотворюють, тестуючи, наприклад, двадцять тем в одній перевірці, що категорично порушує встановлені міжнародні стандарти практики. Отже, клієнт повинен переконатися, що поліграфолог використовує методики, акредитовані провідними світовими асоціаціями й здобув поліграфологічну освіту в учбовому закладі, акредитованому авторитетними міжнародними об'єднаннями поліграфологів.

Чи розголошує поліграфолог інформацію про своїх клієнтів?
Згідно «Кодексу етики» поліграфологів Міжнародної ліги поліграфологів, Американської асоціації поліграфологів, інформація про суб'єкта або клієнта, отримана під час тесту на детекторі брехні, не підлягає розголошуванню ні за яких обставин (за винятком публічних акцій, як зйомка суб'єкта в телешоу, телепрограмі тощо). Професійний поліграфолог повинен зберігати спадкоємність з такими фундаментальними принципами "Клятви Гіппократа", як «non nocere - не зашкодь». Однією з найважливіших переваг ретельного відбору членів авторитетних міжнародних поліграфологічних об'єднань є фільтрація кандидатів, що не допускає аморальних поліграфологів у професійне співтовариство фахівців детекції брехні, які керуються принципами гуманності, етичності, поваги до людської гідності, справедливості, збереження конфіденційності й професійної таємниці.

Прозорість форми розрахунку за послуги поліграфолога?
Якщо поліграфолог, що надає Вам послугу з детекції брехні уникає прозорих форм стосунків з Вами (не виставив рахунок-фактуру або проформу-інвойс, не підписав договір, не видав квитанцію...), слід серйозно замислитися: а чи поліграфолог він взагалі; чи зареєстрований він як суб'єкт підприємницької діяльності; чи легальний його бізнес; чи є у нього освіта, офіс; чи не порушує він чинного законодавства країни й права людини і т.д.


ДОДАТОК

Випускником якого поліграфологічного навчального закладу є поліграфолог?
Ми не прихильники чи адвокати всього американського. Ми завжди приймаємо рішення керуючись чисто конструктивними й прагматичними міркуваннями. Простими словами – коли нам хочеться сала, ми звертаємося до українських експертів світового рівня по салу. Розсудливість дозволяє нам дійти висновку, що саме Україна є світовим центром сала, ідеального в нашому смаку. Що стосується освіти, прагматика вказує на той факт, що найкращу освіту у світі надають американські вищі учбові заклади. Традиційно, у світових рейтингах вищих учбових закладів перші місця займають американські університети. Ці учбові заклади мають найбільші технічні бази й сучасні аудиторії. Наприклад, згідно з сайтом www.webometrics.info світова ієрархія 8000 найкращих університетів світу виглядає наступним чином. Перші 26 позицій займають американські університети, а з 50 перших найкращих університетів світу 42 є американськими. Для контрасту, наш найелітніший та найвідоміший Київський Національний університет імені Тараса Шевченка займає 1346 місце; усе зрозуміло відносно менш престижних ВНЗ. У Російській Федерації ситуація не втішніша – лише Московський Державний університет імені М. В. Ломоносова може похвастати 226 позицією. До речі, доктор Андрій Волик вчився близько року в американському університеті Пурдю (Purdue University), а його брат (теж поліграфолог) має два звання магістра з цього університету, що займає 19 місце серед 8000 найкращих університетів світу. Що стосується поліграфологічної освіти – ситуація ідентична. Найкращі світові фахівці поліграфа здобули освіту в США й користуються американськими поліграфами та методиками. США має майже 100-річні традиції, досвід і досягнення в області детекції брехні – речі, які не реплікуються, а створюються поколіннями, із залученням значних інвестицій як людських зусиль, так і фінансових ресурсів. США – батьківщина поліграфа, де дослідження, спрямовані на вдосконалення методів детекції брехні були розпочаті на початку минулого століття під патронатом Уряду США. Особливого темпу послідовні й цілеспрямовані дослідження в цій області набули в роки Першої світової війни. Саме у США розроблені валідні, науково обгрунтовані методи детекції брехні. Саме тут існує ціла низка наукових закладів, державних агенцій, відомств і департаментів, які займаються виключно розвитком детекції брехні. Для прикладу, відомий Інститут детекції брехні Міністерства Оборони США має мультимільйонний щорічний бюджет. Саме цей інститут має найбільшу у світі поліграфологічну бібліотеку. Саме у США велика кількість кандидатських дисертацій присвячені детекції брехні. У США упродовж десятиліть державні агенції акумулюють й аналізують результати поліграфологічних перевірок та зберігають їх в архівах. Саме США має найбільшу кількість поліграфологів у світі. Саме тут державні агенції, поліція, приватні поліграфологи купують тисячі поліграфів на мільйони доларів щорічно. Нові, вдосконалені й модифіковані наукові методики й алгоритми обрахунку поліграм постійно створюються в американській армії, військово-морському флоті, військово-повітряних силах, відомих державних агенціях, приватних компаніях. На розвиток детекції брехні США витрачає десятки мільйонів доларів щороку. Це колиска й центр поліграфа та детекції брехні в цілому. США має конкурентну перевагу над усіма країнами світу, як у виробництві поліграфів, так і у сфері детекції брехні. Крім того, справа не лише в самій освіті, а й у цінностях. Поліграфологи-випускники американських поліграфологічних навчальних закладів не кричать на тестованих осіб (суб'єктів) під час обстеження й не поводяться з ними по-хамськи. На жаль, ці явища характерні пострадянському простору; ми дуже часто тестуємо осіб, які пережили "тортури" сталінської епохи під час проходження обстеження на поліграфі в поліграфологів-шарлатанів із незрозумілою освітою. Поліграфолог – не гестапівець. Це освічена, вихована, об'єктивна людина з цивілізованими цінностями. Якщо поліграфолог Вам погрожує чи Вас залякує, незалежно від Ваших "відносин" із законом – покиньте його офіс. Це Ваше право.

Чи є в поліграфолога калібратор для калібрування поліграфа? Коли поліграфолог востаннє калібрував свій поліграф і де?
Перш ніж потиснути руку поліграфологові, ініціюючи співпрацю, Вам слід запитати поліграфолога коли він востаннє калібрував поліграф (детектор брехні), на якому Вас обстежуватимуть. Запитайте також, чи є в нього калібратор, і якщо ні, то хто надає для нього цю послугу. Пізніше можете зв'язатися з компанією, що калібрує поліграфи, щоб підтвердити достовірність відповіді поліграфолога. Як і більшість вимірювальних приладів, поліграфи в обов'язковому порядку повинні постійно калібруватися, оскільки об'єктивність результату поліграфологічноого обстеження значною мірою залежить від точності поліграфа. Наприклад, згідно стандартів практики Міжнародної ліги поліграфологів (МЛП) й Американської асоціації поліграфологів (ААП), поліграф (детектор брехні) повинен проходити періодичні функціональні й калібрувальні тестування відповідно до рекомендацій підприємства-виробника. Крім того, калібрувальне тестування повинне проводитися перед кожним доказовим обстеженням і поліграфолог повинен зберігати результати цих калібрувальних тестувань, як мінімум, впродовж одного року. Нам, поліграфологам з американською освітою, чітко відомо, що аналоговий поліграф (чорнильний, термальний) повинен проходити калібрування кожного разу після перенесення його з одного місця на інше або в тому випадку, коли поліграфолог не знає точну дату його останнього використання. Якщо аналоговий поліграф застосовується регулярно одним і тим же поліграфологом, ААП рекомендує його калібрування, як мінімум, один раз на місяць. При подібному сценарії, ААП рекомендує калібрування (коректніше функціональне тестування) комп'ютерного поліграфа, як мінімум, двічі на рік, а МЛП – один раз на місяць, а якщо детектор брехні використовується для тестування 3-х чоловік на день протягом цілого тижня, то він повинен калібруватися щотижня, а іноді й частіше. АРГО-А пропонує послуги з калібрування комп'ютерних та аналогових поліграфів за 35 доларів, а охочі мати власний калібратор можуть купити в нас калібратор систем поліграфа, модель 76740LX, виробництва Lafayette Instrument Company, за 315 доларів. Цей калібратор дає поліграфологу можливість звірити дихальний, гальванічний та кардіологічний компоненти поліграфа зі стандартами виробника.

На скільки професійно виглядає поліграфолог?
Під час навчання у США наші відомі викладачі – поліграфологи з багаторічним досвідом роботи в держструктурах та правоохоронних органах, постійно акцентували нашу увагу на важливості зовнішнього вигляду поліграфолога (з точки зору підтягнутості, охайності, акуратності). Вони це робили не випадково, а грунтуючись на перевірених принципах прикладної психології, згідно якої підтягнутість, зібраність, охайний зовнішній вигляд та акуратність свідчать про розвинені вольові якості, внутрішню організованість, самоконтроль, самодисципліну, самоповагу й психічне здоров'я поліграфолога. З іншого боку, недбалість або неохайність зовнішнього вигляду поліграфолога вказує на можливі відхилення від прийнятих соціальних норм, на протиставлення себе своєму оточенню чи на "опущеність" особи. Це також говорить про його провали в тайм-менеджменті й самодисципліні. Усі ми знайомі з крилатим і древнім латинським прислів'ям: "У здоровому тілі, здоровий дух". Нині вчені довели, що клієнти вважають за краще співпрацювати саме із здоровими й привабливими діловими людьми. Тому, з наукової точки зору, доцільно звернути увагу на зуби, нігті, туфлі, костюм, зачіску та підтягнутість поліграфолога. Якщо поліграфолог не здатний привести себе в порядок, як можна бути упевненим в тому, що він здатний досягти професійних висот?

Чи є у поліграфолога спеціальне поліграфологічне крісло?
Використання поліграфологічного крісла є вкрай важливим чинником підвищення точності обстежень на поліграфі (детекторі брехні). До цього висновку американські поліграфологи прийшли ще в 1940-х роках після проведення низки наукових досліджень, що стосуються цього питання, і спеціальне поліграфологічне крісло вже близько 70 років є стандартним компонентом кожного поліграфологічного офісу в США. Поліграфологічне крісло забезпечує максимальну стійкість і відповідає ортопедичним стандартам якості, зручно підтримуючи все тіло обстежуваної особи й забезпечуючи його правильне положення під час перевірки на детекторі брехні. Висота й кут нахилу підлокітників крісла легко регулюються залежно від росту людини, що проходить перевірку на детекторі брехні. Спинка поліграфологічного крісла пряма невипадково – ця конфігурація покращує дихальні патерни обстежуваного. Крім того, завдяки оптимальній конструкції крісла, манжета, закріплена на руці суб'єкта, під час поліграфологічного тесту не торкається його тіла (грудної клітки), що дозволяє уникнути перешкод, обумовлених диханням, на кардіо-криві, максимізувавши тим самим отримання результату обстеження найвищої точності. Поліграфологічне крісло також дозволяє: розміщення на сидінні й підлокітниках сенсорів руху тіла та рук суб'єкта для виявлення контрзаходів або протидій, легкий доступ поліграфолога до датчиків або сенсорів на тілі суб'єкта, безперешкодний огляд суб'єкта поліграфологом, запис з максимальною амплітудою пульсу незалежно від використовуваної манжети, поліпшення стабільності електродів, закріплених на пальцях тестованих осіб та ін. Усе це розроблено з метою мінімізації артефактів та максимізації точності обстежень з використанням поліграфа. Нас часто запитують українські поліграфологи, у яких немає крісел, чи можна обійтися без поліграфологічного крісла? Звичайно ж можна...точно так, як можна хірургу оперувати пацієнта сокирою замість скальпеля. Усе у цьому світі можливо, але існує велика різниця в наслідках нашого вибору. Від вибору поліграфолога між професіоналізмом і некомпетентністю, обстеженням із використанням поліграфологічного крісла й без нього, об'єктивністю та суб'єктивністю залежать наслідки, як людське щастя або горе, свобода чи її позбавлення, життя або смерть. Рекомендуємо кожній людині, зацікавленій у послугах поліграфолога уточнити, чи оснащений його офіс поліграфологічним кріслом. Якщо ні – продовжуйте пошук. Хочемо відмітити, що американська компанія Lafayette Instrument Company – світовий лідер виробництва й продажу поліграфів (детекторів брехні), випускає ультрамодерні поліграфологічні крісла з вмонтованими (у сидінні й підлокітниках) сенсорами рухів тіла й рук. Ми ексклюзивно представляємо цього виробника в низці країн світу.